Залишки традиційної системи землекористування на Кок-Агач-Даґлари
Залишки традиційної системи землекористування на Кок-Агач-Даґлари До складу пам’ятки «Залишки традиційної системи землекористування на Кок-Агач-Даґлари» входять каїрни (кьорни/клірнцкьорни) – кам’яні курганоподібні купи або вали діаметром від 3 – 4 м до 10 – 12 м заввишки 0,5 – 1,5 м.
Кам’яні купи/вали накопичувалися довгий час у сільськогосподарському засвоєнні землі. Разом вони формували сільськогосподарський ландшафт в декілька етапів, кожному з яких був характерний особливий вид діяльності, та оточували давні кримські поселення. Залишки традиційної системи землекористування на Кок-Агач-Даґлари, ймовірно, на фінальному етапі свого існування належали сільськогосподарській окрузі с. Черкез-Кермен і були представлені найбільш віддаленою ділянкою, призначеною для випасу худоби.
Пам’ятку було виявлено під час незаконних розвідок у 2018 р. Цього ж року було розкопано «під знесення» під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Проте через брак досвіду та кваліфікації археологи Інституту Археології РАН припустилися помилки в інтерпретації пам’ятки та позначили його, як специфічні кургани та святилища таврів («Кургани на Мекензієвих горах» або курганний могильник «Дездар-Дере 2»). Згодом, під час публікації пам’ятки російські археологи вдалися до фальсифікації, пов’язавши досліджену пам’ятку із таврським Черкес-Керменським могильником, що розташований у чималій відстані від неї.
Пам’ятка має широкі хронологічні рамки: під час незаконних археологічних розкопок каїрнів-кам’яних куп було отримано знахідки, що датуються від бронзової доби до Кримської війни 1854 – 1856 рр.
Під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь було незаконно розкопано «під знесення» 8 каїрнів-кам’яних куп. Немає сумніву, що неправильна та непрофесійна інтерпретація об’єктів могла призвести до втрати якоїсь їх частини.
Джерела
- ПРОГРАММА. Научно-практическая конференция по итогам полевого археологического сезона 2018 года и проблемам сохранения объектов археологического наследия на Крымском полуострове (Симферополь, 5 – 7 декабря 2018 г.) // История и археология Крыма. Вып. ХI. Севастополь: Колорит, 2019. С. 9-16;
- Рукавишникова И.В., Волошинов А.А., Резниченко И.А. Раскопки кургана у д. Пироговка и курганов на Мекензиевых высотах в 2017–2018 гг. // Археологические открытия. 2018 год. М.: Институт археологии РАН, 2020. С. 309-310;
- Рукавишникова И.В., Резниченко И.А., Волошинов А.А. Археологические раскопки кургана у д. Пироговка и курганов на Мекензиевых высотах // Крым - Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. К 100-летию российской академической археологии. Том II. Москва: Институт археологии РАН, 2019. С. 363-369.