Інформація про незаконні реставрації обʼєктів

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Вежа Святого Костянтина

Вежа Святого Костянтина – пам’ятка національного значення України (охоронний номер № 010056/2), об’єкт генуезького періоду Кафи, який після 2014 року знаходиться на межі цілковитої руйнації.
Побудована у 1382-му році вежа з`єднала зовнішній контур оборони міста і залишалася важливою частиною фортечних укріплень до кінця XVIII століття. В XIX столітті вежа стала візитівкою міста як «живописные руины», і продовжувала бути нею до наших часів. У 1958 році було проведено останню реставрацію, яка дозволила зберегти башту до сьогодення. Однак безвідповідальне ставлення місцевої і регіональної влад до пам’ятки наприкінці минулого – початку нинішнього століття призвели до поступової руйнації  через рослинність і ерозію оригінальних та реставраційних розчинів.  
Внаслідок вказаних процесів у 2016 році частину башти було зруйновано. Окупаційні органи місцевої влади уклали договір на проведення протиаварійних робіт у 2017 році, втім всі роботи звелися до встановлення паркана, очищення вежі від рослинності та встановлення сумнівних систем перенесення навантаження зі стін на додаткові опори. На поточний рік, не зважаючи на запевнення російської влади всіх рівнів провести належні роботи з консервації вежі, жодних кроків в цьому напрямку не зроблено, отже її руйнація продовжується. 
Однак головним фактором руйнування спадщини Кафи є те, що окупаційна державна машина не визнає наявність суцільного археологічного шару на території Феодосії або її окремих районів, на відміну від українських дослідників, які розробляли документацію для внесення комплексу середньовічної генуезької фортеці Кафа до Попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в номінації «Пости та укріплення на торгових шляхах генуезців від Середземного до Чорного морів».
Зрештою така політика вибіркової охорони культурної спадщини й не менш вибіркового наукового вивчення минулого міста призводить до того, що максимально швидко знищується все, що пов’язує середньовічний Крим із Західною Європою. Ця політика є продовженням стратегії зміни історії Криму, що розпочала ще Катерина II, перейменувавши Кафу у Феодосію, тим самим започаткувавши процес стирання пам’яті про славне середньовічне й турецьке минуле міста. 

Публікація підготовлена в партнерстві з громадською організацією “CrimeaSOS”

Галерея

Інформаційний стенд про проведенння робіт у 2017 році(на сьогодні відсутній) Стан вежі за огорожею з півдня Стан вежі з південного сходу Протиаварійні опори вигляд з півдня

Карта

Відповідальні за проведення робіт

  • Замовник - т. зв. «Управління капітального будівництва Адміністрації міста Феодосії»
  • Проектувальник - ТОВ «Ак-Проект»
  • Підрядник - ТОВ «Ніка»
  • Дозвільна документація - т. зв. «Міністерство культури Республіки Крим», т. зв. «Державний комітет охорони культурної спадщини Республіки Крим», »ФАУ «Головне управління державної експертизи», Міністерство культури РФ.

Джерела

Додаткові файли

Інформація відсутня