Інформація про незаконні реставрації обʼєктів

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Церква Іоанна Предтечі

Церква Іоанна Предтечі є пам’яткою національного значення, найдавнішим з нині діючих храмів на території Криму. Вона безперервно використовувалася, починаючи з часу заснування між VIII і ХII століттям. До завоювання Криму османами і входження Воспоро (Керчі) до Кафінської провінції, церква була точкою тяжіння всієї міської забудови середньовічного міста. Після створення турецької фортеці і поступового збільшення кількості мусульманського населення, роль храму, як об’єднуючого центру християнської громади, лише посилюється. Грецька церква в Керчі згадується за часів Ібн Баттути (30-ті рр. ХIV ст.) і далі у «Описі…» Емідіо Дортеллі д'Асколі (20-30-ті рр. ХVII ст.), а також у «Книзі подорожей…» Евлії Челебі (60-ті рр. ХVII ст.). Однак під сучасним ім’ям храм починає згадуватись після загарбання Криму Російською Імперією у 1783 році. Здавалося, що такий потужний історичний бекграунд церкви Іоанна Предтечі забезпечить їй цілковиту недоторканність і захист від руйнування в умовах окупації. Більше того, на відміну від інших об’єктів культурної спадщини, загарбаних Російською Федерацією у 2014 році, до 2021 року храм не потрапляв до інформаційних повідомлень. Але через незаконне будівництво навпроти храму та після руйнівної повені в червні 2021 року, церква знову потрапила до уваги спочатку російських ЗМІ а потім і окупаційних органів влади. Будівництво 4-поверхового готельно-ресторанного комплексу, за адресою вул. Димитрова, 4, ведеться на ділянці, яку в 2015 році окупаційна адміністрація м. Керч віддала під приватну забудову. Це вже призвело до знищення археологічного шару, а після закінчення будівельних робіт повністю зруйнує історичний архітектурний ансамбль місцевості, де церква Іоанна Предтечі завжди була домінантою. Однак загрозу становить не лише будівництво, але й відсутність контролю за експлуатацією пам’ятки Російської православною церквою. На додачу до самовільно встановленої у 2012 році системи кондиціонування і теплої підлоги, після окупації з’явилися технічні отвори для виводу конденсату. Їх було зроблено безпосередньо у товщі стін прибудови ХІХ століття, що призвело до її пошкодження. Крім того, зафіксовані поодинокі вивали каменю з зовнішнього панцира стін на південному і західному фасадах прибудови. Окрему загрозу становлять т. зв. «роботи з благоустрою», які змінюють оточуючий ландшафт, та незаконні археологічні розкопки, які ведуться на території середньовічного християнського некрополя. Метою останніх є дослідження і фіксація поховань для подальшого їх знищення під «благоустрій». Про музеєфікацію досліджених об’єктів, маркування території взагалі не йдеться. Таким чином, зусиллями окупаційних органів влади собор Іоанна Предтечі з домінанти середньовічного міста Керч перетворюється на чергову «давню церкву», повністю позбавлену контексту і, як наслідок, – можливості розуміння цінності для місцевого населення.

Публікація підготовлена в партнерстві з громадською організацією “CrimeaSOS”

Галерея

Технічний отвір для труби виводу конденсату у прибудові 19 століття На північ від церкви Система кондиціонування на пвнічній частині церкви Загальне фото Церква з південного заходу Роботи з благоустрою парку з боку вул. Димитрова Ситема кондиціонування на півдінному фасаді церкви Церква з півдня

Карта

Відповідальні за проведення робіт

  • Замовник - т. зв. «Управління житлово-комунального господарства м. Керчь»
  • Проектувальник - т. зв. «ТОВ «БК Архант»
  • Підрядник - ТОВ «Луксар»
  • Дозвільна документація - т. зв. «Міністерство культури Республіки Крим», т. зв. «Державний комітет охорони культурної спадщини Республіки Крим»

Джерела

Додаткові файли

Інформація відсутня