Інформація про незаконні археологічні розкопки

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Стоянка Нижня Чурук-Су

Стоянка Нижня Чурук-Су належить до досить рідкісних пам’яток середнього палеоліту Південно-Західного Криму. Матеріальні рештки саме таких об’єктів дозволяють простежити ключові моменти еволюції сучасної людини.

Стоянку було відкрито у 2016 р. під час незаконних розвідок, пов’язаних із будівництвом автомобільної дороги Керч-Севастополь.

Російські археологи дали назву пам’ятці «сталінську» назву с. Аранкой - «Новеньке», яка з’явилася внаслідок депортації кримськотатарського народу в 1944 р. Але вони припустилися грубої методичної помилки: адже пам’ятка знаходиться в нижній течії р. Чурук-Су і фактично розташована поруч з м.Бахчисарай, або навіть у його межах (55 м від огорожі складу за адресою: м.Бахчисарай вул. Заміська, буд. 3). Такі помилки призводять до перспективи «втрати» об’єкта в майбутньому через похибку локалізації.

Незважаючи на те, що стоянка Нижня Чурук-Су належить до епохи Мустьє (середній палеоліт), вона відвідувалась як у верхньому палеоліті, так і в подальші часи.

До складу пам’ятки входять локальні лінзи дослідженого шару, насичені крем’яними виробами. Очевидно, що південно-східний кордон стоянки умовно визначено вздовж насипу залізниці Бахчисарай-Севастополь, отже, пам’ятка може бути й на схід за нею.

Через рік після відкриття пам’ятки у 2016 році були здійснені незаконні археологічні розкопки, за результатами яких можна впевнено стверджувати, що виявлену частину об’єкта повністю знищено. Незважаючи на велику площу досліджуваного об’єкта (6,4 га), російські археологи простежили лише кілька місць із культурним шаром, офіційно пояснивши це плантажним оранням, яке нібито знищило стоянку. Проте процес розкопок було організовано з грубими порушеннями: територія пам’ятки не була розбита на квадрати, культурні нашарування знімалися широкими площами, ймовірно, з використанням важкої будівельної техніки.

Галерея

Кременеві вироби: 1, 2 - леваллуазькі дископодібні нуклеуси; з - леваллуазький відщеп (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.2. М.: ИА РАН, 2019. С. 178) Леваллуазькі нуклеуси (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.2. М.: ИА РАН, 2019. С. 178)

Карта

Відповідальні особи

  • Гаврілов Костянтин Миколайович - Інститут археології Російської академії наук

Додаткові файли

Інформація відсутня