Стародавнє місто Тірітака
Стародавнє місто Тірітака розташоване безпосередньо поруч від центру Боспорського царства – Пантікапею. Разом із цим містом, Мірмекієм і Порфмієм, Тірітака стала основою виникнення спочатку союзу міст, а потім і Боспорського царства, як такого. Місто проіснувало досить довго, порівняно з іншими міськими центрами Боспорського царства. Зникло воно в середньовіччя. Крім об’єктів античного часу на його території відома християнська базиліка, що є винятковим явищем навіть для Пантікапея-Боспора-Керчі, де до наших днів зберігся лише хрещатий храм Іоанна Предтечі – пізніша форма церковної споруди. Головною спеціалізацією Тірітакі був рибний промисел, який досяг особливого розвитку у пізньоелліністичний час.
Стародавнє місто датується другою третиною VI ст. до н.е. – першою третиною VII ст. н.е. У VIII – Х ст. на території Тірітакі розташовувалися неукріплене поселення й могильник вже не пов’язані зі стародавнім містом.
До складу пам’ятки входять оборонні споруди, у тому числі вежі та мури, укріплені протитаранними поясами, житлова та господарська забудови, поміж яких вирізняються рибозасолювальні цистерни, святилища, базиліка, ремісничі майстерні, могильник.
Основною формою руйнування Тірітакі є активні незаконні археологічні розкопки . Вони тривали без перерви з 2014 по 2019 рр. і були зосереджені на двох ділянках - біля Північного та Західного фортечних мурів. Під час незаконних археологічних розкопок було вивчено будівельні горизонти та культурний шар класичного, елліністичного та ранньовізантійського часів.
Варто зазначити відкриття у 2016–2017 рр. косторізної майстерні класичного часу; у 2019 р. – святилища (місця жертвопринесення); у 2018 р. – святилища Діоніса-Гарпократа, яке було руїнами одноповерхової будови, і в шарах руйнування якого була знайдена унікальна кістяна фігурка Гарпократа.
Відповідальні особи
- Зінько Віктор Миколайович - т.зв. "Кримський федеральний університет імені В.І.Вернадського"
Джерела
- БУКИНА А.Г. ФРАГМЕНТЫ АТТИЧЕСКИХ ЧАШЕВИДНЫХ КРАТЕРОВ ИЗ ТИРИТАКИ // XXII Боспорские чтения. Боспор Киммерийский и варварский мир в период античности и средневековья. Новые открытия, новые проекты. Материалы международной научной конференции. Симферополь-Керчь: ИП Кифниди Георгий Иванович, 2021. С. 51-54;
- БУКИНА А.Г. МИФОЛОГИЧЕСКИЕ ИЗОБРАЖЕНИЯ НА ЧЕРНОФИГУРНОЙ КЕРАМИКЕ ИЗ ТИРИТАКИ // XXI Боспорские чтения. Боспор Киммерийский и варварский мир в период античности и средневековья. Объекты искусства в археологическом контексте. Симферополь, Керчь: ИП Кифниди Георгий Иванович, 2020. С. 52-58.;
- Зинько В.Н. КОСТОРЕЗНАЯ МАСТЕРСКАЯ В БОСПОРСКОМ ГОРОДЕ ТИРИТАКА // ПРОБЛЕМЫ ИСТОРИИ,ФИЛОЛОГИИ, КУЛЬТУРЫ. №3 (61). МОСКВА-МАГНИТОГОРСК-НОВОСИБИРСК: ЗАО МДП, 2018. С. 73-79.'