Поселення Жемчужина 1
Поселення Жемчужина належить сільської периферії середньовічного Солхату. Саме зі зростанням та розвитком цього міста пов’язаний й економічний розквіт навколишніх поселень. Поселення спеціалізувалося на обробці шкіри, що було одним з головних експортних товарів Криму в золотоординські часи.
Датується пам’ятка другою чвертю – другою половиною XIV ст. У житті поселення простежуються короткочасні періоди запустіння.
До складу об’єкта входять залишки каркасно-стовпових споруди або напівземлянок. Також на поселенні масово зустрічаються тандири (кувшиноподібні печі) з витяжними каналами, печі та господарські ями.
Пам’ятку було незаконно розкопано «під знесення» у 2017 р. під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Роботи були зосереджені в північній частині поселення. Через незаконні розкопки було знищено трохи менше половини об’єкта. Попри це, ані розуміння планування, ані визначення етноконфесійної належності поселення зроблено не було. Очевидно, що цьому сприяв ненауковий характер робіт та масові порушення методики проведення розкопок через застосування важкої будівельної техніки.
Джерела
- Хохлов А.Н., Мелькова В.Р. Исследования золотоордынского поселения Жемчужина в Юго-Восточном Крыму // Крым - Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. К 100-летию российской академической археологии. Том II. Москва: Институт археологии РАН, 2019. С. 71-86;
- Яворская Л.В. АРХЕОЗООЛОГИЧЕСКОЕ ИССЛЕДОВАНИЕ ПОСЕЛЕНИЯ ЖЕМЧУЖИНА-I И ВОПРОСЫ ЭКОНОМИКИ ЮГО-ВОСТОЧНОГО КРЫМА В ЗОЛОТООРДЫНСКИЙ ПЕРИОД // Поволжская археология. №2. Казань: Издательство «Фəн», 2020. С. 170-180.