Поселення Приморське північно-західне
Поселення Приморське північно-західне є частиною хорів античної Феодосії. Тут, вочевидь, було розташовано одне із сіл сільськогосподарської округи міста. Це стосується того часу, коли Феодосія була вільним демократичним полісом та коли її завоювало Боспорське царство. Водночас пам’ятка розташована на історично традиційному місці облаштування поселень від бронзової доби до римського часу.
Поселення Приморське північно-західне виявлено у 2016 р. під час незаконних розвідок, проведених у рамках проєктних робіт з будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь.
Основні шари поселення належить IV–III ст. до н.е. Життя пам’ятки продовжується і в ІІ – ІV ст. до н.е. На території поселення присутні горизонти III – першої чверті II тис. до н.е., XVIII–XII ст. до н.е., XII–IX ст. до н.е. Окрім поселенських об’єктів на пам’ятці виявлено поховання жінки з високим соціальним статусом, що належить до другої половини V – початку VI ст. Три поховання були зроблені у середньовіччя. До складу поселення входили руїни житлової та господарської забудови, господарські ями, зокрема із санітарними похованнями, різночасові могили.
Поселення Приморський північно-західне було незаконно розкопано «під знесення» у 2017 р. при будівництві автомобільної дороги Керч-Севастополь. Загальна площа знищення об’єкта склала 1,913 га. З яскравих знахідок необхідно зазначити поховання багатої жінки із золотими прикрасами.
Джерела
- Родинкова В.Е. Раскопки поселения Приморский Северо-Западное // Крым - Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. К 100-летию российской академической археологии. Том II. Москва: Институт археологии РАН, 2019. С. 7-28;
- Федосеев Н.Ф., Родинкова В.Е. Амфорные клейма поселения Приморский северо-западный (Восточный Крым) // Древности Боспора. Т.24. Москва: Институт Археологии РАН, 2019. С. 581-612.