Інформація про незаконні археологічні розкопки

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Поселення Аїп-Елі Північно-Західне

Поселення Аїп-Елі Північно-Західне 2 є важливим і ключовим населеним пунктом в історичній топографії Криму бронзової доби.

Це поселення мало, як постійне населення, так і сезонне. Деякі його мешканці, насамперед скотарі, проживали тут сезонно, але були, вочевидь, частиною громади. Також у поселенні тимчасово зупинялися кочівники та «мігранти», що мандрували в «нові» землі. Усе вищезазначене, як і те, що за час свого існування матеріальна культура поселення змінилася із сабатинівської (зрубного культурно-історичного кола) на білозерську (умовно «кіммерійську»), дає ключові відомості про особливості життя в Криму в бронзовій добі.

Пам’ятку виявлено у 2016 р. під час незаконних розвідок , проведених у рамах проєктних робіт із будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Російські археологи надали пам’ятці «сталінську» назву с. Аїп-Елі - «Лугове», яка з’явилася внаслідок депортації кримськотатарського народу в 1944 р.

Поселення датується епохою пізньої бронзи.

До складу пам’ятки входять прямокутні та округлі будівлі, розташовані колом діаметром 85 м. На внутрішньому колі поселення розташовувалися господарські ями. Ці об’єкти належали постійному населенню стародавнього села. «Кочівникам» належали круглі «юрти» на краю поселення. До складу пам’ятки також входять гончарна, шкіряна, косторізна майстерні та маленька кузня. На території поселення відкрито п’ять могил, що належать до часу занепаду або запустіння пам’ятки.

Поселення Аїп-Елі Північно-Західне 2 було незаконно розкопано «під знесення» у 2017 р. під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Роботами було знищено 2,1 га або більше половини площі пам’ятки. Усього було вивчено 31 будівля. Поміж інших особливо виділялася велика житлова споруда – ймовірно, будинок правителя.

Галерея

Залишки кам'яних конструкцій у північно-західній частині житла 1 ч.1 (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.1. М.: ИА РАН, 2019. С. 362) Залишки кам'яних конструкцій у північно-західній частині житла 1 ч.2 (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.1. М.: ИА РАН, 2019. С. 363) Бронзова шпилька та фрагмент накінечника стріли (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.1. М.: ИА РАН, 2019. С. 378)

Карта

Відповідальні особи

Інформація відсутня

Додаткові файли

Інформація відсутня