Інформація про незаконні археологічні розкопки

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Пізньоскіфська фортеця Кермен-Бурун

Пізньоскіфська фортеця Кермен-Бурун є досить унікальним явищем для Південно-Західного Криму. До її відкриття в найближчій окрузі «печерних» міст не було відомо жодного великого пізньоскіфського міста з фортецю. Вважалося, що заселення напівдикого та безлюдного району куести Головної гряди Кримських гір пов’язане із заснуванням представниками нейзацької археологічної культури не раніше середини III ст. селища, яке згодом переросло в місто Мангуп.

Наявність у горах над с. Отаркой (Фронтове) руїн стародавньої фортеці було добре відомо у першій половині ХХ ст. Однак після того, як головного натхненника досліджень цього району І.М. Репнікова «зачепили» жорна сталінських репресій, наукова пам’ять про фортецю була втрачена. Кермен-Бурун був знову «знайдений» під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь у 2016–2018 рр. Уже під час незаконних розкопок російські археологи, усвідомивши свою помилку, перейменували поселення з «У стєни-2» на фортецю Кермен-Бурун, повернувши об’єкту його історичну назву.

Пізньоскіфська фортеця й посад Кермен-Буруна належать до II – першої половини III ст. Після цього невелике село на стародавніх руїнах існує у VII–IX ст.

До складу пам’ятки входить укріплення з кам’яними мурами, вежами та воротами й поодинокі землянки в середині фортеці. На території посаду досліджено землянки, господарські ями, ямки під стовпові конструкції, кам’яні стіни, огорожі та поховання дітей в амфорах.

Під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь була незаконно розкопана «під знесення» більша частина посаду. Після цього пам’ятка виявилася «розрізаною» на дві частини : фортецю та східну околицю посаду. Зазначимо непослідовність проведення незаконних археологічних робіт. Вони велися трьома розкопами із недослідженими смугами між ними. Це груба методична помилка, яка не могла не призвести до знищення об’єктів археології та повної втрати будь-якої інформації про них.

Галерея

Вид на північний фланг оборонного муру та землянку № 2   (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.2. М.: ИА РАН, 2019. С. 347) Монети з поселення Кермен-Бурун  (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.2. М.: ИА РАН, 2019. С. 356 - 357)

Карта

Відповідальні особи

  • Бєйлін Денис Володимирович - Інститут археології Російської академії наук

Джерела

  1. Рукавишникова И.В., Волошинов А.А., Бейлин Д.В. Исследования позднескифского поселения Кермен-Бурун (У стены 2) в Севастополе // Крым - Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. К 100-летию российской академической археологии. Том II. Москва: Институт археологии РАН, 2019. С. 343-362;
  2. Рукавишникова И.В., Бейлин Д.В., Волошинов А.А. ИССЛЕДОВАНИЯ ПОЗДНЕСКИФСКОГО ПОСЕЛЕНИЯ КЕРМЕН-БУРУН («У СТЕНЫ 2») В НАХИМОВСКОМ РАЙОНЕ Г. СЕВАСТОПОЛЯ В 2018 г. // История и археология Крыма. Вып. ХI. Севастополь: Колорит, 2019. С. 249-254;
  3. АЛЕКСЕЕНКО Н.А., БЕЙЛИН Д.В., ВОЛОШИНОВ А.А., РУКАВИШНИКОВА И.В. НУМИЗМАТИЧЕСКИЕ НАХОДКИ ИЗ РАСКОПОК ПОЗДНЕСКИФСКОГО ПОСЕЛЕНИЯ КЕРМЕН-БУРУН // «ПриPONTийский меняла: деньги местного рынка». VI Международный Нумизматический Симпозиум (Севастополь, Балаклава 16–20.09. 2019 г.). Материалы научной конференции. Симферополь: ООО "Колоторит", 2019. С. 15-22.

Додаткові файли

Інформація відсутня