Незаконне переміщення музейних цінностей з АРК на материкову Росію

Незаконне переміщення музейних цінностей з АРК на материкову Росію

Галерея

Ластівчине гніздо Крим Кримський посуд

Увага! Ознайомтесь з переліком об'єктів.

Карта

Реєстр

Щодо переміщення музейних предметів із кримських колекцій за межі окупованого Криму у 2014 – 2020 рр., можна виділити три основні види переміщення:

-           експонування в музейних закладах РФ;

-           переміщення на реставрацію;

-           вивезення для спеціалізованого дослідження в наукові установи РФ.

Найбільш широко, починаючи з 2014 року, предмети з кримських музейних колекцій були залучені до експонування в РФ.

У 2015 році зареєстровано дві виставки із залученням предметів із кримських колекцій. Це відбулося 18 березня у московському Музеї сучасної історії Росії. До річниці «приєднання» півострова були виставлені речі з фондів Центрального музею Тавриди і Севастопольського історико-меморіального комплексу «35-та берегова батарея»

У жовтні 2015 року у Державному Ермітажі (м. Санкт-Петербург) було відкрито експозицію «На землі грифону. Антична археологія Ермітажу в Криму», присвячену археологічним експедиціям музею в Криму. В експозиції тоді використали предмети, що зберігалися у Керченському історико-культурному заповіднику. Серед предметів, які експонувалися з колекції Керченського історико-культурного заповідника походять: архітрав з написом, частина вівтаря, велика плита з рельєфним орнаментом; бронзовий набір прикрас скіфської кінної вуздечки (знайдений на некрополі Німфею); 15 електрових монет з Мірмекійського скарбу разом з бронзовим глечиком, в якому вони були виявлені. Із Мірмекія також походить уламок різьбленого каменю з портретом римського імператора, фрагмент кістяної накладки у вигляді німфи. Експонувалися також дві надгробні плити з Мірмекія і Німфею зі слідами вторинного використання. Крім того, були виставлені тоді розписні посудини, монети, теракотові фігури.

У 2016 році предмети з колекцій кримських музеїв тричі вивозилися за межі півострова: до Москви, Санкт-Петербурга та Омська. У серпні у Новій Трет’яковці (м. Москва) було відкрито виставку на честь 200-ліття від народження художника Івана Айвазовського. Із зібрання картинної галереї Айвазовського, що розміщена у Феодосії, перевезли в Москву 10 робіт художника і 28 малюнків. Із 24 листопада 2016 р. у філії Державного музею історії Санкт-Петербурга («Особняк Румянцева») презентовано виставку «Подорож до Криму». У розділах експозиції були фотографії та документальні матеріали з Центрального музею Тавриди (м. Сімферополь) і Військово-історичного музею Чорноморського флоту (м. Севастополь).

Із 24 червня в м. Омськ відкрито виставку «Народи Криму» з більш ніж 200-ма предметами, що є частиною колекції Кримського етнографічного музею (м. Сімферополь).

У 2017 році музейні предмети з Криму тричі вивезено за межі півострова: до Державного музею образотворчих мистецтв ім. О. С. Пушкіна (м. Москва), музею-заповідника «Абрамцево» (с. Абрамцево, Московська обл.), музею-заповідника М. О. Шолохова (станиця Вешенська, Ростовська область), музею природи і людини (м. Ханти-Мансійськ).

На виставку Державного музею образотворчих мистецтв ім. О. С. Пушкіна (м. Москва) з колекції новоствореного Східно-Кримського історико-культурного музею-заповіднику (раніше – КРУ «Керченський історико-культурний заповідник») вивезено 75 предметів [15, с. 439], серед яких – речі, знайдені під час незаконних археологічних робіт на території м. Керч і Керченського півострова у 2014 – 2015 рр.

З колекції Будинку-музею Максиміліана Волошина (с. Коктебель) в липні 2017 р. вивезено 110 предметів на виставку «Кіммерія Максиміліана Волошина» до Музею-заповідника «Абрамцево» (с. Абрамцево, Московська область). З-поміж вивезених предметів були: роботи олією, темперою, гуашшю, аквареллю, тушшю, офорти паризького періоду; меморіальні мистецькі речі та письмове приладдя поета; знамениті хітон і посох; утилітарні речі – полички, шафка, шкатулка ручної роботи; посмертна маска Максиміліана Волошина.

Із березня 2017 року почався новий етап виставки «Народи Криму» ДБУ РК «Кримський етнографічний музей» (раніше – Кримський етнографічний музей). 17 березня було відкрито тимчасову експозицію в екскурсійно-виставковому центрі «Народний дім» музею-заповідника М. А. Шолохова (станиця Вешенська, Ростовська область). Із липня 2017 року більше 200 предметів з фондів «Кримського етнографічного музею» (м. Сімферополь) перевезено з Музею-заповідника ім. О. М. Шолохова до Ханти-Мансійська на виставку «Скарби Криму – Югрє. Народи Криму».

У 2018 році предмети з кримських музейних колекцій двічі вивозилися за межі півострова. Із 20 червня до 21 жовтня 2018 р. у музейно-виставковому центрі «Дім Покльовських-Козелл» (Свердловський обласний краєзнавчий музей, м. Єкатеринбург) проведено виставку «Керч – найдавніше місто Росії». Основу експозиції становили предмети з фондів так званого Східно-Кримського історико-культурного музею-заповіднику (Керченський історико-культурний заповідник).

17 серпня 2018 р. в художньому відділі Вологодського музею-заповідника відкрито виставку «Народи Криму», основою якої стали більше п’ятдесяти предметів з колекції т.зв. ДБУ РК «Кримський етнографічний музей» (раніше – КРУ Кримський етнографічний музей).

Найбільшою виставкою у 2019 році став проєкт Центру «Ермітаж-Казань» «Золота Орда та Причорномор’я. Уроки Чингисидської імперії». Чотири предмети зі своїх колекції для експонування надали Центральний музей Тавриди (срібний поясний набір середини XIV століття), Бахчисарайський історико-культурний та археологічний музей-заповідник (мусульманський надгробок 1371 року), Феодосійський музей старовини (будівельна плита із 6-ма гербами з Кафи останньої третини XIV століття), Ялтинський історико-літературний музей (венеційське обрамлення колодязя XIII ст.).

У 2020 році предмети з колекції так званого Східно-кримського історико-культурного музею-заповідника (раніше – Керченський історико-культурний заповідник) вивезено на виставку «Тула та Керч: міста-герої, міста-побратими» до Тульського державного музею зброї.

Переміщення музейних предметів із кримських колекцій також відбувалося до реставраційних майстерень за межами півострова. У 2017 році адміністрація новоствореної установи Бахчисарайський історико-культурний та археологічний музей-заповідник (раніше – Бахчисарайський історико-культурний заповідник) провела закупівлю послуг із реставрації 107-ми музейних предметів у Азовського історико-археологічного і палеонтологічного музею-заповіднику. У 2018 році адміністрація цієї установи провела у того самого постачальника закуповування послуг з реставрації ще 92-х музейних предметів.

У 2019 році в межах проєкту «Початковий період історії грошей: перехід від монети правдивої ваги до знаку умовної вартості» (російською – «Начальный период истории денег: переход от полновесной монеты к знаку условной стоимости») предмети з нумізматичних колекцій установ, створених окупаційними органами влади Криму, а саме Східно-Кримським історико-культурним музеєм-заповідником, МБУК «Євпаторійський краєзнавчий музей», протягом 2019 – 2020 рр. мали пройти експертне опрацювання за межами півострова. Послуги з мас-спектрометричного аналізу закуплені в Інституті геології рудних родовищ, петрографії, мінералогії і геохімії Російської академії наук (м. Москва). До проєкту залучено дослідників із Магнітогорського державного технічного університету ім. Г. І. Носова та НДЦ «Курчатівський інститут».

Того самого року ДБУ РК «Алупкінський палацово-парковий музей-заповідник» зробив два закупи на підготовчі роботи та реставрацію двох музейних предметів у ТОВ «Золота середина» (м. Серпухів, Московська область). Місцем постачання послуг визначено юридичну адресу Алупкінського палацово-паркового музею-заповідника, але це може свідчити про повернення вже відреставрованих предметів.

На восьми тимчасових виставках, інформацію про які відібрано з відкритих джерел, із 2014 до 2020 року представлено  з кримського півострова близько 700-та музейних предметів, а для проведення реставрації за межі АР Крим вивезено більш ніж 200 музейних предметів.

Джерела

  1. Богоявленская З.П., Кондрашова М.А. Путешествие в Крым : альбом-каталог. Санкт-Петербург : Государственный музей истории Санкт-Петербурга, 2016. 152 с.
  2. Бутягин А.М., Соколова О.Ю., Соловьев С.Л. На земле грифона. Санкт-Петербург : Государственный Эрмитаж, 2015. 40 с.
  3. В Туле торжественно открыли выставку об истории Керчи : фоторепортаж. (дата звернення: 08.08.2020).
  4. В Ханты-Мансийске откроется выставка «Сокровища Крыма - Югре. НародыКрыма».  (дата звернення: 08.08.2020).
  5. Выставка «Народы Крыма» (дата звернення: 08.08.2020).
  6. Золотая Орда и Причерноморье. Уроки Чингизидской империи : каталог выставки. Москва : Фонд Марджани, 2019. 502 с.
  7. Игнатова Н.С., Познанская А.В., Чурак Г.С. Иван Айвазовский. К 200-летию со дня рождения : каталог выставки. Москва : Издательство Государственной Третьяковской галереи, 2016. 360 с.
  8. Крим: історія повернення. (дата звернення: 08.08.2020).
  9. Научно-исследовательский центр истории и археологии Крыма Крымского федерального университета имени В.И. Вернадского.(дата звернення: 09.08.2020).