Могильник Левадки
Могильник Левадки – пам’ятка, що належить одночасно двом автохтонним археологічним культурам стародавнього Криму: пізньоскіфській та нейзацькій. Саме цей чинник є особливістю могильника. Ця пам’ятка важлива для розуміння етнічної історії півострову у т.зв. елліністичний та римський час, коли здійснився трансфер від пізніх скіфів до сарматів, представників нейзацької археологічної культури.
Могильник датується ІІ. до н.е. – ІІІ ст. До складу пам’ятки входять склепи, катакомби, підбійні могили, прості ґрунтові могили, могили, влаштовані в господарських ямах та незакінчених спорудах.
Незаконні археологічні розкопки могильника Левадки велися у 2015 р. у центральній частині пам’ятки. Роботи мали обмежений характер. Незважаючи на це, було досліджено рідкісний та нестандартний похоронний комплекс, що поєднує в собі риси склепу та катакомби. Він датується межею ІІ – І ст. до н.е. і з його розкопок походить золота сережка подібна до стилізованого зображення живої істоти (голова лева, грифон або риби).
Джерела
- Мульд С.А. Исследования могильника II в. до н. э. – III в. н. э. возле с. Левадки Симферопольского района // Археологические открытия. 2015 год. М.: Институт археологии РАН, 2017. С. 283-285;
- Мульд С.А. СКЛЕП УНИКАЛЬНОЙ ФОРМЫ ИЗ МОГИЛЬНИКА ЛЕВАДКИ (Центральный Крым) // XVII Боспорские чтения. Боспор Киммерийский и варварский мир в период античности и средневековья. Исследователи и исследования – Керчь: ООО «Прондо», 2016. С. 309-312.