Інформація про незаконні археологічні розкопки

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Могильник Кіль-Дере 1

Могильник Кіль-Дере – пам’ятка автохтонної Нейзацької археологічної культури стародавнього Криму. Її відкриття та вивчення має вирішальне значення для розуміння етнічної історії півострова у т.зв. римський та пізньоримський час. Тоді здійснився трансфер від розрізнених племен варварів, представлених пізніми скіфами, сарматами, готами, до єдиного етнічного субстрату часу формування країни кримських готів Дорі у горах Південно-Західного Криму.

Як і могильник Нейзац, на некрополі Кіль-Дере 1 хоронили, як пізні скіфи, так і представники вже сформованої нейзацької культури та готи, що вторглися до Криму в середині III ст. Особливістю могильника Кіль-Дере 1 є те, що це перша «класична» пам’ятка нейзацької археологічної культури, на території якої є, як найбільш ранні, так і найпізніші етапи її функціонування.

Вона розташована безпосередньо поруч із кордонами Херсонеса. Завдяки цьому некрополь Кіль-Дере 1 єднає античний та варварський світи Криму в єдину історію.

Як і на багатьох некрополях нейзацької археологічної культури, на могильнику Кіль-Дере 1 є пізньоскіфська ділянка некрополя. Вона відноситься до межі І – ІІ ст. На інших ділянках поховання починаються наприкінці ІІ – на початку ІІІ ст. і продовжуються до кінця IV ст. До складу могильника входять підбійні та ґрунтові могили, поховання в кам’яних ящиках та кремації. Деякі поховання супроводжуються кам’яними закладами вхідної ями могили.

Пам’ятку виявлено під час незаконних археологічних розвідок 2018 р. Очевидно, що могильник було пошкоджено під час будівництва автомобільної дороги Інкерман-Севастополь у 1950–60-х рр. і на початку 2000-х рр.

Основні роботи на пам’ятці були проведені у 2020–2021 рр. Під час незаконних розкопок «під знесення» могильник Кіль-Дере 1 був практично повністю знищений (з 10,25 га площі пам’ятки було знищено приблизно 8 га). Втрати від таких «охоронних» робіт ще треба зрозуміти тому, що вся досліджена територія розкопана не вручну, а з використанням екскаватора. Це методичне порушення в рази підвищує ризик пропуску «малих» об’єктів стародавнього цвинтаря: наприклад, тризни чи святилища. Найбільш яскравими знахідками з незаконних розкопок є кам’яні надгробки з антропоморфними зображеннями.

Карта

Відповідальні особи

  • Язіков Сергій Володимирович - Інститут археології Російської академії наук

Додаткові файли

Інформація відсутня