Інформація про незаконні реставрації обʼєктів

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Мечеть хана Узбека і медресе Інджи-Бек-Хатун

Середньовічний Солхат – місто, яке в 1444 р. стало першою столицею Кримського ханства і завоювало свою незалежність від Золотої Орди. До цього місто мало столичний статус лише одного з улусів (провінцій) Золотої Орди. Солхат – це головний центр золотоординської складової культурної спадщини Криму. Історія Солхату пов’язана з його статусом, як столиці, так і останнього пункту ординської і кримської частини Великого Шовкового шляху. За містом, у кримському порту Кафи, вже розпочиналась його генуезька частина. 
До складу середньовічного міста входить мечеть хана Узбека (1314-1315 рр) і медресе Інджи-Бек-Хатун (1332-1333 рр) із її похованням – дюрбе, – всі ці пам’ятки національного значення внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Комплекс мечеті хана Узбека і медресе Інджи-Бек-Хатун є головними пам’ятками середньовічного Солхату. Можна сказати, що це найбільший збережений об’єкт Золотоординської цивілізації на всій території цієї середньовічної країни. 
Всередині і навколо комплексу мечеті хана Узбека й медресе Інджи-Бек-Хатун роботи велися у 2014–2021 рр. У 2014-2015 рр експедиція Ермітажу завершила розпочаті раніше роботи на дюрбе Інджи-Бек-Хатун. Роботи 2014–2015 рр розкрили поховальну камеру мавзолею середньовічної меценатки у межах будівлі медресе, складену з плінфи на вапняному розчині.
Станом на 2021 рік розкопки на території комплексу не ведуться, але за браком реставрації та консервації розкопаних об’єктів як таких, відбувається їхня поступова втрата. Яскравим свідченням цього є розкопки дюрбе Інджи-Бек-Хатун. Після розкриття роботами 2014-2015 рр поховальної камери мавзолею середньовічної меценатки, об’єкт був засипаний ґрунтом і закладений камінням. Але подібні роботи не можуть замінити професійного закріплення й музеєфікації руїн, а отже – запобігти їх подальшому руйнуванню. Більше того, тимчасовий захисний навіс, встановлений за проектом горезвісної компанії «Меандр», як тимчасовий захід для проведення реставраційних робіт, повністю спотворив візуальне сприйняття комплексу і, на жаль, став постійним. 
Водночас із зведенням «тимчасового навісу» взимку 2017 року працівники компанії «Меандр» провели варварське укріплення напівциркульних склепінь сучасним цементним розчином. Через різний ступінь водопроникності це призводить до накопичення вологи в автентичних вапнякових розчинах і руйнації стін. Останнє підтверджується інформацією кримських реставраторів від грудня 2017 року, тобто через неповний рік після «протиаварійних робіт». 

Галерея

 Медресе загальний вигляд з півніночго сходу. Мавзолей Інджи-Бек-Хатун, фото - 2 Мавзолей Інджи-Бек-Хатун, фото - 1 Захисний навіс над медресе від північної стіни Мечеть хана Узбека і медресе зі сходу

Карта

Відповідальні за проведення робіт

  • Проектувальник - ТОВ «Меандр»
  • Підрядник - ТОВ «Меандр»
  • Дозвільна документація - т. зв. «Міністерство культури Республіки Крим», т. зв. «Державний комітет охорони культурної спадщини Республіки Крим», ФАУ «Головне управління державної експертизи», Міністерство культури РФ.

Додаткові файли

Інформація відсутня