Кизил-кобинське поселення Біюк-Отаркой
Кизил-кобинське поселення Біюк-Отаркой належить до т.зв. «таврського» періоду історії Криму. Незважаючи на те, що на гірському масиві Кок-Агач-Даґлари є добре відомі кизил-кобинські могильники, поселення майже не трапляються.
Ця пам’ятка археологічно не досліджена, отже має важливе значення для кримської археології. Поселення виявлено у 2017 р. під час незаконних розвідок, проведених у рамах проєктних робіт із будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Російські археологи кизил-кобинському поселенню Біюк-Отаркой надали назву «Стіна 1», «на честь» найсхіднішої, першої, підпірної стіни автомобільної дороги Керч-Севастополь на гірському масиві Кок-Агач-Даґлари.
Поселення датується VIII – першою половиною VI ст. до н.е. Поодинокі знахідки ХІХ ст. свідчать, що пам’ятку розташовано на господарській периферії історичного села Біюк-Отаркой. До складу пам’ятки входили господарські ями з одиночним санітарним похованням у одній із них та каїрн-вал (межова стіна).
Кизил-кобинське поселення Біюк-Отаркой було незаконно розкопано «під знесення» у 2017–2018 рр. у межах будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Загальна площа, на який об’єкт знищено становить 0,3 га.
Джерела
- Язиков С.В., Свиридов А.Н., Алейников С.В., Сивожелезова А.В. Археологические раскопки поселения Стена 1 // Крым - Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. К 100-летию российской академической археологии. Том II. Москва: Институт археологии РАН, 2019. С. 327-342.;
- Язиков С.В., Свиридов А.Н. Работы второго севастопольского отряда крымской новостроечной экспедиции ИА РАН // Археологические открытия. 2018 год. М.: Институт археологии РАН, 2020. С. 311-313.