Кургани № 1 та 2 курганної групи Бітумне 1
Кургани № 1 та 2 курганної групи Бітумне
Курганна група відноситься до епохи бронзи і, ймовірно, маркує траси міграцій стародавньої людини в Криму починаючі з цього періоду. Кургани зберігали свою ландшафтну спеціалізацію, як некрополі, аж до середньовіччя можливо й пізніше. Як і багато інших подібних об’єктів у Криму курганна група Бітумне 1 показує континуїтет в існуванні історичного ландшафту некрополів.
Пам’ятку виявлено у 2016 р. під час проєктних робіт, пов’язаних з будівництвом автомобільної дороги Керч-Севастополь.
До складу кургану 1 входить 20 поховань. Ще 23 було відкрито за межами насипу. Основне поховання належить ямній історико-культурній спільності. Ними курган використовувався ще деякий час. Далі його використовували для поховань представники катакомбної культури. Скіфи на вершині кургану спорудили кам’яний склеп для 20-ти поховань. У прикурганному просторі виділяється одне з поховань, залишене половцями в XI–XIII ст.
Курган 2 та його прикурганний простір має 31 поховання. Основне зроблено за доби ранньої бронзи. Впускні поховання належать до епохи пізньої бронзи та зроблені в катакомбах та ґрунтових ямах. Поза насипом розташовано ґрунтовий некрополь, який не був датований (можливо, належить пізньому середньовіччю або Новому часу).
Курганну групу було незаконно розкопано «під знесення» у 2017 р. під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь.
Джерела
- Храпунов И.Н., Стоянова А.А., Шабанов С.Б. ИССЛЕДОВАНИЕ КУРГАНОВ В ОКРЕСТНОСТЯХ СИМФЕРОПОЛЯ В 2017 г. // История и археология Крыма. Вып. VIII. Севастополь: Колорит, 2018. С. 159-162;
- Чуркин А.С., Шкрибляк И.И. Новые позднеантичные некрополи в Центральном Крыму // Stratum plus. Археология и культурная антропология. №4. «МЕЖДУ ЛИМЕСОМ И ПОДНЕБЕСНОЙ: ЦЕНТРЫ ВЛАСТИ И ПРОИЗВОДСТВА». САНКТ-ПЕТЕРБУРГ, КИШИНЕВ, ОДЕССА, БУХАРЕСТ: Stratum plus P.P., Университет Высшая Антропологическая Школа, 2017. С. 265-293.