Курган Вовчий Грот 1
Курган Вовчий Грот належить до бронзового віку і, ймовірно, маркує траси міграцій стародавньої людини в Криму з епохи бронзового віку. Він входив у курганну гряду на водорозділі між р. Бештерек та Чуюнча. Згодом у ньому було зроблено поховання представниками зрубної археологічної культури, передскіфським населенням Криму та скіфами. Як і багато інших подібних об’єктів у Криму, курган Вовчий Грот I свідчить про континуїтет в існуванні історичного ландшафту некрополів.
Пам’ятку було відкрито у 2016 р. під час розроблення проєкту будівництва автомобільної траси Керч-Севастополь.
Основне поховання датується часом пізньої бронзи. Далі в кургані робляться впускні поховання пізнього етапу зрубної культури (IX – першої половині VII ст. до н.е. та другої половини/кінця V – IV ст. до н.е.)
До складу кургану входить насип, шість поховань з одним основним, рів навколо нього та кам’яна вимостка над пізнішим скіфським похованням.
Курган Вовчий Грот I було незаконно розкопано «під знесення» у 2017 р. під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь.
Джерела
- Колтухов С.Г., Кропотов В.В. Раскопки кургана «Волчий грот 1» в Крыму // Археологические открытия. 2017 год. М.: Институт археологии РАН, 2019. С. 256-257;
- Колтухов С.Г., Кропотов В.В. ИССЛЕДОВАНИЕ НОВОГО КУРГАННОГО ПАМЯТНИКА В ПРЕДГОРНОМ КРЫМУ // История и археология Крыма. Вып. VIII. Севастополь: Колорит, 2018. С. 67-68;
- Кропотов В.В., Колтухов С.Г. КУРГАН «ВОЛЧИЙ ГРОТ-1» В ПРЕДГОРНОМ КРЫМУ // История и археология Крыма. Вып. Х. Севастополь: Колорит, 2019. С. 57-68.