Курган Трудове 1
Курган Трудове належить до спадщини ямної культурно-історичної спільноти. Пам’ятка цікава у вивченні історії Криму епохи бронзи та розуміння шляхів кочівлі стародавнього населення Подніпров’я до Криму.
Пам’ятку виявлено завдяки розвідкам 2015 р. під час проєктних робіт магістрального газопроводу Краснодарський край – Крим .
Основні поховання належать до епохи ранньої бронзи й були залишені представникам ямної культурно-історичної спільноти. Крім цього, курган використовувався представниками катакомбної культури як обрядово-поминальний комплекс.
До складу пам’ятки входить 4 поховання (2 з них основних) та обрядово-поминальний комплекс, відкритий у південно-західному полі кургану. Його представлено керамічним ліпним кубком, що розташований окремо.
Курган Трудове 1 було незаконно розкопано «під знесення» у 2016 р. під час будівництва магістрального газопроводу Краснодарський край – Крим. На сьогодні пам’ятку втрачено . В одному з основних поховань кургану було знайдено крем’яний кинджал-наконечник списа – знахідка незвичайна та досить рідкісна для представників ямної культурно-історичної спільноти. Найближча аналогія такого виробу відома з могильника (зруйнованого поселенням кизил-кобинської культури) епохи бронзи в Інкермані.
Відповідальні особи
- Шабанов Станіслав Борисович - т.зв. «БФ "Спадщина Тисячоліття"»
- Власов Володимир Петрович - т.зв. «ТОВ НВЦ "Кримське археологічне товариство"»
Джерела
- Храпунов И.Н., Стоянова А.А., Шабанов С.Б. ИССЛЕДОВАНИЯ КУРГАНА ТРУДОВОЕ 1 В ОКРЕСТНОСТЯХ СИМФЕРОПОЛЯ // История и археология Крыма. Вып. ХI. Севастополь: Колорит, 2019. С. 329-332;
- Шабанов С.Б. АРХЕОЛОГИЧЕСКИЕ ИССЛЕДОВАНИЯ В БЕЛОГОРСКОМ РАЙОНЕ РЕСПУБЛИКИ КРЫМ В 2018 г.;
- Власов В.П., Тихомиров В.А. РАСКОПКИ КУРГАНА ТРУДОВОЕ 1 // История и археология Крыма. Вып. V. Симферополь: ИП Бровко А. А., 2017. С. 68-81.