Інформація про незаконні археологічні розкопки

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Група з 2 курганів у с. Челебі-Ага

Група з 2 курганів у с. Челебі-Ага являють собою два різні, але по-своєму яскраві поховальні комплекси.

Курган 1, швидше за все, був спочатку святилищем бронзового віку з кромлехом (споруди із вертикальних кам’яних плит) у формі наближеної до прямокутного. Як і в багатьох інших, у центрі кромлеху було зроблено поховання представниками ямної культурно-історичної спільності та споруджено курган. Поховання відбувалися в ґрунтових могилах та кам’яному ящику.

Курган 2 спочатку був поховальним комплексом. Він належав, зважаючи на великі розміри і розмах здійснених поминально-похоронних обрядів, дуже сильному та багатому клану. Всього в ньому було зроблено 22 поховання. У структурі насипу фіксується початковий етап його функціонування, коли це було 2 різних кургани над другим та третім похованнями ямної культурно-історичної спільноти. Після зрощування курганів в один було споруджено 2 рови, один з яких заплив практично відразу через руйнування (розповзання) насипу кургану. У структурі насипу фіксуються його зміцнення кам’яним панцирем. У великому рові під час незаконних розкопок було відкрито посвяту кіммерійському похованню воїна VIII ст. до н.е.

Як і в багатьох інших випадках, започатковані ямними племенами некрополі стають традиційними місцями здійснення поховань упродовж тисячоліть.

Пам’ятку виявлено під час розвідок та незаконних розкопок під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь у 2017 р. Російські археологи надали пам’ятці «сталінську» назву с. Челебі-Алі - «Льговське», яка з’явилася внаслідок депортації кримськотатарського народу в 1944 р.

Група з 2 курганів у с. Челебі-Ага було незаконно розкопано «під знесення» у 2017 р. під час будівництва автомобільної дороги Керч-Севастополь. Пам’ятку можна вважати втраченою.

Галерея

Бронзові предмети вуздечки, накінечники стріл та залізний накінечник списа з посвячувального скарбу. (Крым – Таврида. Археологические исследования в Крыму в 2017–2018 гг. в 2 т. Т.2. М.: ИА РАН, 2019. С. 52 - 53)

Карта

Відповідальні особи

  • Внуков Сергій Юрійович - Інститут археології Російської академії наук

Додаткові файли

Інформація відсутня