Інформація про незаконні реставрації обʼєктів

перелік обʼєктів руйнації памʼяток Криму

Будинок, у якому жив І. К. Айвазовський

«Будинок, у якому жив І. К. Айвазовський» – пам’ятка національного значення (№ 010030-Н), одна зі споруд Феодосійської національної картинної галереї імені І. К. Айвазовського. Будівлю майбутньої галереї було споруджено у 1845-1892 роках і після смерті художника, разом з його картинами, передана місту. У 2007 році Феодосійській галереї був наданий статус національної і присвоєне ім’я Івана Костянтиновича Айвазовського. 
У 2014 році окупаційна влада незаконно перевела будівлю у власність т.зв. «Республіки Крим», а у жовтні 2015 року її було переведено до «федеральної власності». Проте музейна установа та її колекція, не зважаючи на всі спроби окупаційної влади також передати їх у власність т.зв. «Республіки Крим», все ж таки залишилась у місті. Це дозволило не допустити передачі найбільшої колекції картин І. К. Айвазовського до державної частини музейного фонду РФ. 
Перші спроби ремонту будівлі були заплановані після підтоплення галереї у листопаді 2016 року. Але обмеженість у часі (намагання встигнути закінчити роботи до святкування 200-ліття з дня народження митця), невиконання технологічних умов та неякісні матеріали призвели до того, що відреставрований фасад швидко покрився тріщинами, а стеля почала протікати.
У 2019 році одночасно зі спробами т.з. «Министерства культуры Республики Крым», перевести «Феодосийскую картинную галерею им. И. К. Айвазовского» у своє підпорядкування, було анонсовано капітальний ремонт всієї будівлі і розширення виставкових площ. 
16 березня 2021 року галерею було зачинено, хоча за місяць до цього її «директорка» стверджувала, що виставкові площі будуть працювати, а ремонт буде робитися поступово. Вочевидь, ТОВ «НСТ», яке було залучене до проведення робіт, не могло забезпечити проведення реставраційних заходів,  в умовах безперервної роботи установи.   
Для тимчасового зберігання колекції, за словами тієї ж «директорки» галереї, було обрано будинок сестри І. К. Айвазовського – Катерини Мазірової (об’єкт культурної спадщини за рішенням Кримського облвиконкому від 20.02.1990 р. №48). Останній був переданий галереї у 1989 році і був прилаштований під експонування картин художників – сучасників І. К. Айвазовського. Однак там також заплановано ремонт. 
Тому, коли ми говоримо про незаконні роботи на пам’ятці «Будинок, у якому жив І. К. Айвазовський», то маємо розуміти що ремонт проводиться і в будинку сестри художника. 
Станом на серпень 2021 року над південною частиною було демонтовано постійну покрівлю і встановлено тимчасову; втім, разом зі стропильною системою, було демонтовано автентичні декоративні карнизи. 
Водночас окупаційна влада намагається зупинити підтоплення будівлі із заходу, де раніше протікала річка, встановлюючи систему відсічної гідроізоляції. Враховуючи ширину траншеї, будівельниками буде використана бар’єрна гідроізоляція з використанням рулонних ізолюючих матеріалів. Чому обраний саме такий спосіб, а не більш технологічний ін’єкційний, ми можемо лише припускати. Також є технологічно спірним збереження постраждалої від вологи штукатурки у нижній частині будівлі. 
Похибки у протиаварійних роботах у 2017 році, продовження «заощадливого» підходу до ремонту – все це сьогодні може призвести до знищення автентичного вигляду будинку І. К. Айвазовського. До речі, як і багатьох інших пам’яток, до яких російські будівельні фірми доклали своїх згубних зусиль.
 
Публікація підготовлена в партнерстві з громадською організацією “CrimeaSOS”

Галерея

Північна стіна із слідами роботи відбійниками Підвенний фасад із тимчасової покрівлею і зруйнованими карнизами Траншея для укладання гідроізоліяції вздовж головної виставкової зали

Карта

Відповідальні за проведення робіт

  • Замовник - т. зв. «Управління капітального будівництва Адміністрації міста Феодосії»
  • Проектувальник - т. зв. «ТОВ «Кірамєт»
  • Підрядник - ТОВ «НСТ»
  • Нагляд - т. зв. «ГАУ РК «Дирекція»
  • Дозвільна документація - т. зв. «Міністерство культури Республіки Крим», т. зв. «Державний комітет охорони культурної спадщини Республіки Крим», ФАУ «Головне управління державної експертизи», Міністерство культури РФ.

Додаткові файли

Інформація відсутня